| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT294K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 294K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT294K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT294K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 294k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT294K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT294K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT294K is new and unused, you can buy RMCF0805FT294K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT294K.
| UUR1C151MCL1GS | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR1C151MCL1GS.pdf | |
| UVZ1V682MRD | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1V682MRD.pdf | |
| B41821A3277M | 270µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A3277M.pdf | |
| B41858C9226M | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.222 Ohm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C9226M.pdf | |
| MAL203690109E3 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203690109E3.pdf | |
| LP821M063A1P3 | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP821M063A1P3.pdf | |
| 50SGV1000M18X21.5 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50SGV1000M18X21.5.pdf | |
| ESMM451VNN331MQ50T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.005 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | ESMM451VNN331MQ50T.pdf | |
| B43540F2827M | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2827M.pdf | |
| B43305A2228M82 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2228M82.pdf | |
| SMQ350VS561M30X40T2 | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 444 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ350VS561M30X40T2.pdf | |
| CGA2B2X7R1H331K050BA | 330pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGA2B2X7R1H331K050BA.pdf | |
| C1210C106M4PACTU | 10µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C106M4PACTU.pdf | |
| FG11X7R1C156MRT06 | 15µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FG11X7R1C156MRT06.pdf | |
| C1808V473KDRACTU | 0.047µF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808V473KDRACTU.pdf |