| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT619K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 619K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT619K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT619K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 619k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT619K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT619K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT619K is new and unused, you can buy RMCF0805FT619K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT619K.
| UHE2A221MHD6 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE2A221MHD6.pdf | |
| LGY1E123MELB30 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1E123MELB30.pdf | |
| LNY2V822MSEG | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V822MSEG.pdf | |
| 865090645010 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090645010.pdf | |
| UVZ2A220MED1TD | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2A220MED1TD.pdf | |
| UBX2V6R8MPL1TD | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2V6R8MPL1TD.pdf | |
| UPJ1H1R5MDD1TA | 1.5µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1H1R5MDD1TA.pdf | |
| AHA105M50B12T-F | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 199 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA105M50B12T-F.pdf | |
| ULD2E3R3MED | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2E3R3MED.pdf | |
| LGY2D271MELZ | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2D271MELZ.pdf | |
| LLS2V391MELB | 390µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2V391MELB.pdf | |
| E80D6R3VNN473AA40T | CAP ALUM 47000UF 6.3V RADIAL | E80D6R3VNN473AA40T.pdf | |
| 380LX821M250A032 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX821M250A032.pdf | |
| CGS264U040X5L | 260000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS264U040X5L.pdf | |
| CL10C2R7CB8NNNC | 2.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C2R7CB8NNNC.pdf |