| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT158K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT158K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT158K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 158k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT158K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT158K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT158K is new and unused, you can buy RMCF1206FT158K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT158K.
| ECA-2AHG331 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG331.pdf | |
| UKW2A332MRD | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A332MRD.pdf | |
| EGXL500ELL221MJ20S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C | EGXL500ELL221MJ20S.pdf | |
| LNK2G102MSEF | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2G102MSEF.pdf | |
| UKL1V6R8MDDANATA | 6.8µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1V6R8MDDANATA.pdf | |
| EKYA101ELL470MJC5S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA101ELL470MJC5S.pdf | |
| 381LQ153M050K452 | SNAPMOUNTS | 381LQ153M050K452.pdf | |
| EKMQ201VSN182MA40S | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VSN182MA40S.pdf | |
| MAL209437331E3 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209437331E3.pdf | |
| 202S43W102KV4E | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm) | 202S43W102KV4E.pdf | |
| C1608X6S1E474K080AB | 0.47µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1E474K080AB.pdf | |
| ECC-T3F150JG2 | 15pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL/GP Nonstandard SMD 0.224" L x 0.177" W (5.70mm x 4.50mm) | ECC-T3F150JG2.pdf | |
| C1206F224K5RACAUTO | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206F224K5RACAUTO.pdf | |
| VJ0402D2R2DXXAC | 2.2pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D2R2DXXAC.pdf | |
| VJ0603D120KXAAC | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D120KXAAC.pdf |