| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 330K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT330K is new and unused, you can buy RMCF1206FT330K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT330K.
| B43504B5337M | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 410 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5337M.pdf | |
| LLS1C333MELC | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1C333MELC.pdf | |
| 381LX561M200K012 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX561M200K012.pdf | |
| AHA475M50C12T-F | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.4 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA475M50C12T-F.pdf | |
| UVK2G3R3MPD1TA | 3.3µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2G3R3MPD1TA.pdf | |
| SLPX332M063C3P3 | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX332M063C3P3.pdf | |
| MAL215098473E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215098473E3.pdf | |
| EKMM401VNN101MQ25W | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VNN101MQ25W.pdf | |
| 380LQ561M315J052 | SNAPMOUNTS | 380LQ561M315J052.pdf | |
| B43084A4475M | 4.7UF 350V 10X12.5 SINGLE END | B43084A4475M.pdf | |
| MAL212833689E3 | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial 3 Ohm @ 100Hz | MAL212833689E3.pdf | |
| GA352QR7GF152KW01L | 1500pF 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2211 (5728 Metric) 0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm) | GA352QR7GF152KW01L.pdf | |
| 885012008005 | 470pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 885012008005.pdf | |
| 100A220FW150XT | 22pF 150V Ceramic Capacitor P90 Nonstandard 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | 100A220FW150XT.pdf | |
| UMK105CG050CV-F | 5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG050CV-F.pdf |