| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT340K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT340K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT340K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 340k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT340K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT340K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT340K is new and unused, you can buy RMCF1206FT340K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT340K.
| LAQ2G121MELZ35 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2G121MELZ35.pdf | |
| 16ML220MEFCTA8X7.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16ML220MEFCTA8X7.5.pdf | |
| ELXZ500ELL681ML20S | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ500ELL681ML20S.pdf | |
| TE1101.5 | 75µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1101.5.pdf | |
| B41689A8337Q001 | 330µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 636 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41689A8337Q001.pdf | |
| B43601A5107M60 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.09 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5107M60.pdf | |
| B41789K5188Q001 | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 55 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789K5188Q001.pdf | |
| 63MXC6800MEFCSN30X40 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 63MXC6800MEFCSN30X40.pdf | |
| E82D401VND152MB80T | CAP ALUM 1500UF 400V RADIAL | E82D401VND152MB80T.pdf | |
| SMH50VS682M25X40T2 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMH50VS682M25X40T2.pdf | |
| UHA1H6R8MHD | 6.8µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UHA1H6R8MHD.pdf | |
| B41827B5227M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41827B5227M.pdf | |
| UMK107BJ105KA-T | 1µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | UMK107BJ105KA-T.pdf | |
| C0402C223K8RACTU | 0.022µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C223K8RACTU.pdf | |
| GRM42A7U3F680JW31L | 68pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor U2J 1808 (4520 Metric) 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | GRM42A7U3F680JW31L.pdf |