| Manufacturer Part Number: | RMCF1206JG620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206JG620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206JG620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206JG620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206JG620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206JG620K is new and unused, you can buy RMCF1206JG620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206JG620K.
| ECA-0JHG101 | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-0JHG101.pdf | |
| LGU1E183MELA | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1E183MELA.pdf | |
| UUL1H470MNL1GS | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1H470MNL1GS.pdf | |
| LGN2P271MELY30 | 270µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P271MELY30.pdf | |
| UPB1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPB1V102MHD.pdf | |
| UUX2E3R3MNL1GS | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2E3R3MNL1GS.pdf | |
| MAL202128478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 31 Ohm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202128478E3.pdf | |
| 10ZLH4700MEFCGC16X20 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH4700MEFCGC16X20.pdf | |
| MAL203136331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203136331E3.pdf | |
| B41858D6108M9 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 48 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D6108M9.pdf | |
| 50MXC6800MEFCSN25X50 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 50MXC6800MEFCSN25X50.pdf | |
| SLP271M420E7P3 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.229 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP271M420E7P3.pdf | |
| B43540B9477M7 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9477M7.pdf | |
| E81D451VSD122QB80T | CAP ALUM 1200UF 450V RADIAL | E81D451VSD122QB80T.pdf | |
| E37L421CPN472MDE3M | 4700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm 10000 Hrs @ 85°C | E37L421CPN472MDE3M.pdf |