| Manufacturer Part Number: | RMCF1206JT620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206JT620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206JT620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206JT620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206JT620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206JT620K is new and unused, you can buy RMCF1206JT620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206JT620K.
| E36D500LPN103TA67M | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN103TA67M.pdf | |
| 860010773012 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010773012.pdf | |
| LNT1C154MSE | 150000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | LNT1C154MSE.pdf | |
| 227TMA050M | ELECTROLYTIC | 227TMA050M.pdf | |
| 827KXM063M | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 202.2 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 827KXM063M.pdf | |
| MAL202117102E3 | 1000µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 190 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202117102E3.pdf | |
| B43508A5127M | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5127M.pdf | |
| 672D686F100EK4D | 68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D686F100EK4D.pdf | |
| 380LQ152M200A022 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 144 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ152M200A022.pdf | |
| ESMH350VQT473MB63T | 47000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 10 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VQT473MB63T.pdf | |
| B43305E2228M | 2200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2228M.pdf | |
| GRM21BC81E475KA12L | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BC81E475KA12L.pdf | |
| C1608X7R1H224M080AB | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1H224M080AB.pdf | |
| TMK316BJ106KLHT | 10µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TMK316BJ106KLHT.pdf | |
| GRM0225C1E9R3BA03L | 9.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R3BA03L.pdf |