| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT280K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 280K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT280K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT280K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 280k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT280K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT280K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT280K is new and unused, you can buy RMCF1210FT280K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT280K.
| 381LX271M400A022 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M400A022.pdf | |
| B41858C5108M | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 62 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C5108M.pdf | |
| 860040374008 | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860040374008.pdf | |
| 860160275028 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275028.pdf | |
| 105SML050MD4 | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 198.944 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 105SML050MD4.pdf | |
| URZ1HR33MDD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1HR33MDD.pdf | |
| B41888C3828M | 8200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 18 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C3828M.pdf | |
| E36D251HLN332MC79M | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 40.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251HLN332MC79M.pdf | |
| UVR1J472MRA | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J472MRA.pdf | |
| TCG552U010N1L | 5500µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 81 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | TCG552U010N1L.pdf | |
| B41042A2827M | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A2827M.pdf | |
| B41828A2478M | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A2478M.pdf | |
| C1608C0G1H120J080AA | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H120J080AA.pdf | |
| C1206F473M1RACTU | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206F473M1RACTU.pdf | |
| CC0603CRNPO9BN3R9 | 3.9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CC0603CRNPO9BN3R9.pdf |