| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT392K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 392K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 392k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT392K is new and unused, you can buy RMCF1210FT392K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT392K.
| UVZ1C471MPD1TA | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C471MPD1TA.pdf | |
| 25TGV680M12.5X13.5 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 92 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | 25TGV680M12.5X13.5.pdf | |
| 16TZV100K6.3X6.1 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 16TZV100K6.3X6.1.pdf | |
| 35WA1000MEFC16X16 | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35WA1000MEFC16X16.pdf | |
| 381LQ822M025H022 | SNAPMOUNTS | 381LQ822M025H022.pdf | |
| ESMH251VNN561MR35T | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH251VNN561MR35T.pdf | |
| EKMH630VSN682MR50W | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN682MR50W.pdf | |
| ESMH201VNN222MA50T | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN222MA50T.pdf | |
| B43501B9397M60 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9397M60.pdf | |
| MAL215846273E3 | 27000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215846273E3.pdf | |
| UVR1H332MHA | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1H332MHA.pdf | |
| 381EL102M200K452 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL102M200K452.pdf | |
| GRM155R71C154KA12D | 0.15µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71C154KA12D.pdf | |
| CL10A474KB8NNNC | 0.47µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10A474KB8NNNC.pdf | |
| CGA5H1X7T2J223K115AC | 0.022µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5H1X7T2J223K115AC.pdf |