| Manufacturer Part Number: | RMCF2512JT470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF2512JT470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF2512JT470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 470k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2512 (6432 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2512 | |
| Size / Dimension | 0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF2512JT470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF2512JT470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF2512JT470K is new and unused, you can buy RMCF2512JT470K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF2512JT470K.
| LGR2D681MELA40 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2D681MELA40.pdf | |
| 16SKV220M8X10.5 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 16SKV220M8X10.5.pdf | |
| UPM1V271MPD | 270µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1V271MPD.pdf | |
| EKMQ100ELL222MJ16S | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ100ELL222MJ16S.pdf | |
| ELZA250ELL102MJ20S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | ELZA250ELL102MJ20S.pdf | |
| ESMH181VNN272MA63T | 2700µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH181VNN272MA63T.pdf | |
| B43305C2128M | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2128M.pdf | |
| B43508B2128M82 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2128M82.pdf | |
| B43505A2108M62 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2108M62.pdf | |
| MLS212M060EA0A | 2100µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 72 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | MLS212M060EA0A.pdf | |
| EEV-FK1E330UR | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1E330UR.pdf | |
| MVH25VE471ML17TR | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 140 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH25VE471ML17TR.pdf | |
| GRM21BR71H184KA01L | 0.18µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR71H184KA01L.pdf | |
| C322C103K2R5TA | 10000pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C103K2R5TA.pdf | |
| C0603CH1H820K030BA | 82pF 50V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1H820K030BA.pdf |