| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT102K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT102K is new and unused, you can buy RMCP2010FT102K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT102K.
| EKZN630ELL390MF11D | 39µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZN630ELL390MF11D.pdf | |
| EKY-6R3ELL821MJC5S | 820µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKY-6R3ELL821MJC5S.pdf | |
| B41858C9227M | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 99 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9227M.pdf | |
| UWD1C220MCL1GS | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UWD1C220MCL1GS.pdf | |
| 35ZLJ1200M12.5X25 | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 35ZLJ1200M12.5X25.pdf | |
| ESW158M035AL6AA | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 22 mOhm @ 100kHz 6000 Hrs @ 105°C | ESW158M035AL6AA.pdf | |
| 865090145008 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090145008.pdf | |
| UCZ1E821MNQ1MS | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1E821MNQ1MS.pdf | |
| EKYB6R3ELL183ML40S | 18000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKYB6R3ELL183ML40S.pdf | |
| UPW1J180MDD1TA | 18µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J180MDD1TA.pdf | |
| AVS224M50A12T-F | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.055 kOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS224M50A12T-F.pdf | |
| UVK1E102MPD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E102MPD.pdf | |
| MAL214850681E3 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214850681E3.pdf | |
| UPM2A820MHD6 | 82µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A820MHD6.pdf | |
| MALREKB00JG415HG0K | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG415HG0K.pdf |