| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT113K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 113K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT113K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT113K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 113k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT113K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT113K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT113K is new and unused, you can buy RMCP2010FT113K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT113K.
| EEE-HA1C100R | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1C100R.pdf | |
| EDK106M063A9GAA | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EDK106M063A9GAA.pdf | |
| EEE-1VA101UP | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA101UP.pdf | |
| EKYB500ELL152MM25S | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB500ELL152MM25S.pdf | |
| ALC10A102DF250 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 163 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | ALC10A102DF250.pdf | |
| EEU-FC1C331B | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C331B.pdf | |
| UPM2A1R5MDD | 1.5µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A1R5MDD.pdf | |
| B43504J2108M67 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504J2108M67.pdf | |
| B43504E397M82 | 390µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 350 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E397M82.pdf | |
| HVMLS173M7R5EK1D | 17000µF 7.5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 77 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS173M7R5EK1D.pdf | |
| ECE-T2WA821EA | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 202 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T2WA821EA.pdf | |
| KZE63VB681M12X40LL | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KZE63VB681M12X40LL.pdf | |
| 381EL471M200J032 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL471M200J032.pdf | |
| C0603C221K5RACTU | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C221K5RACTU.pdf | |
| C0805C471K5GACTU | 470pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C471K5GACTU.pdf |