| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT200K is new and unused, you can buy RMCP2010FT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT200K.
| UZS1E100MCL1GB | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZS1E100MCL1GB.pdf | |
| UPW1A220MDD1TD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A220MDD1TD.pdf | |
| EEE-FT1V330AR | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1V330AR.pdf | |
| LNT2V392MSEG | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C | LNT2V392MSEG.pdf | |
| 865090245007 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090245007.pdf | |
| 35YXG33MEFCT15X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 35YXG33MEFCT15X11.pdf | |
| B41858C6158M | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 38 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C6158M.pdf | |
| 50YXA3300MEFCCE18X35.5 | 3300µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50YXA3300MEFCCE18X35.5.pdf | |
| LPX121M350A3P3 | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPX121M350A3P3.pdf | |
| LLG2D821MELA30 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2D821MELA30.pdf | |
| B43305B9397M80 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9397M80.pdf | |
| E36D100LPN823TC54M | 82000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D100LPN823TC54M.pdf | |
| 601D217F075FS2 | 210µF 75V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D217F075FS2.pdf | |
| E36D161LPN223TEE3M | 22000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D161LPN223TEE3M.pdf | |
| B43458A9159M3 | 15000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A9159M3.pdf |