| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 221K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 221k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT221K is new and unused, you can buy RMCP2010FT221K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT221K.
| UBX2A101MHL1TO | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2A101MHL1TO.pdf | |
| UMA1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1A220MDD.pdf | |
| ESMG500ETC101MHB5D | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG500ETC101MHB5D.pdf | |
| EMVH350GDA681MMH0S | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 100 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EMVH350GDA681MMH0S.pdf | |
| 672D127F100EK4D | 120µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D127F100EK4D.pdf | |
| MAL215661472E3 | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 62 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215661472E3.pdf | |
| B43508A5187M80 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5187M80.pdf | |
| B43501B9567M62 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9567M62.pdf | |
| 36D102F400CE2A | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D102F400CE2A.pdf | |
| EEV-HA1H330XP | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA1H330XP.pdf | |
| MVE6.3VE472MM17TR | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 155 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE6.3VE472MM17TR.pdf | |
| FK28C0G1H120J | 12pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28C0G1H120J.pdf | |
| C2012X6S1H105K125AB | 1µF 50V Ceramic Capacitor X6S 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X6S1H105K125AB.pdf | |
| C0603CH1H100D030BA | 10pF 50V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603CH1H100D030BA.pdf | |
| C1005X6S0G225K050BC | 2.2µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005X6S0G225K050BC.pdf |