| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT232K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 232K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT232K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT232K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 232k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT232K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT232K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT232K is new and unused, you can buy RMCP2010FT232K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT232K.
| 16PX2200MEFC10X20 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16PX2200MEFC10X20.pdf | |
| 400PX1MEFC6.3X11 | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 400PX1MEFC6.3X11.pdf | |
| MAL215943221E3 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 540 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | MAL215943221E3.pdf | |
| ECA-1AM471B | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1AM471B.pdf | |
| EKMH160VSN153MQ35T | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH160VSN153MQ35T.pdf | |
| LLS2D331MELY | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2D331MELY.pdf | |
| 80ZLH560MEFC12.5X40 | 560µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH560MEFC12.5X40.pdf | |
| UPW1A153MHD | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A153MHD.pdf | |
| MAL203878478E3 | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203878478E3.pdf | |
| ELXV500ELL101MH20D | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXV500ELL101MH20D.pdf | |
| B41868W5227M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 228 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W5227M.pdf | |
| 220MXC470MEFCSN25X30 | 470µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 220MXC470MEFCSN25X30.pdf | |
| B41456B9338M | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B9338M.pdf | |
| B43508A5567M87 | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5567M87.pdf | |
| E32D800HPN683MDD0M | 68000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D800HPN683MDD0M.pdf |