| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT237K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 237K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT237K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT237K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 237k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT237K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT237K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT237K is new and unused, you can buy RMCP2010FT237K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT237K.
| SLP682M063H7P3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M063H7P3.pdf | |
| 380LX333M025K452 | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX333M025K452.pdf | |
| ECO-S2GP331EX | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 553 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S2GP331EX.pdf | |
| MAL201351229E3 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201351229E3.pdf | |
| MALREKB05JG415H00K | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JG415H00K.pdf | |
| 420BXW39MEFC16X20 | 39µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW39MEFC16X20.pdf | |
| ELXG401VSN271MR35T | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG401VSN271MR35T.pdf | |
| EET-UQ2E391BA | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2E391BA.pdf | |
| MALIEYN07AC547B02K | 47000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AC547B02K.pdf | |
| E32D350HPN333MC54M | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17.4 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D350HPN333MC54M.pdf | |
| MAL210452153E3 | 15000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210452153E3.pdf | |
| MAL212310229E3 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 7 Ohm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212310229E3.pdf | |
| MVY35VC331MJ10TP | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MVY35VC331MJ10TP.pdf | |
| VJ0805Y102KXBBC31 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805Y102KXBBC31.pdf | |
| DE2E3KY152MB3BM02F | 1500pF 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | DE2E3KY152MB3BM02F.pdf |