| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT249K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 249K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT249K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT249K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT249K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT249K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT249K is new and unused, you can buy RMCP2010FT249K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT249K.
| 16MS722MEFC4X7 | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 16MS722MEFC4X7.pdf | |
| UFG1C472MHM | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1C472MHM.pdf | |
| ECO-S2DB102CA | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 216 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2DB102CA.pdf | |
| 80ZLH120MEFCT810X16 | 120µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 80ZLH120MEFCT810X16.pdf | |
| ESRG350ETD221MJ09S | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESRG350ETD221MJ09S.pdf | |
| 16YXG5600MEFCGC16X35.5 | 5600µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 16YXG5600MEFCGC16X35.5.pdf | |
| SLPX821M180E1P3 | 820µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 243 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX821M180E1P3.pdf | |
| MAL215297336E3 | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL215297336E3.pdf | |
| UKL0J682KHD | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J682KHD.pdf | |
| ESMH401VNN181MR25T | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.658 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN181MR25T.pdf | |
| 381LX181M400H452 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX181M400H452.pdf | |
| E37X421HPN272MCD0M | 2700µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 39 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X421HPN272MCD0M.pdf | |
| B43457J478M | 4700µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457J478M.pdf | |
| CGS322T500X5C | 3200µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS322T500X5C.pdf | |
| ECA-1HHGR47 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-1HHGR47.pdf |