| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT274K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT274K is new and unused, you can buy RMCP2010FT274K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT274K.
| UWD1E221MCL1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UWD1E221MCL1GS.pdf | |
| EEU-FC1C332 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C332.pdf | |
| ALT22A103CD063 | 10000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 85°C | ALT22A103CD063.pdf | |
| UKL1H4R7MDD1TD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H4R7MDD1TD.pdf | |
| ESMH630VSN562MR35T | 5600µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN562MR35T.pdf | |
| UCJ1H220MCL1GS | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1H220MCL1GS.pdf | |
| UVR1J330MED1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J330MED1TD.pdf | |
| 865080543008 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080543008.pdf | |
| EKMQ630ELL101MHB5D | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ630ELL101MHB5D.pdf | |
| 80ZLH68MEFCTA8X16 | 68µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 80ZLH68MEFCTA8X16.pdf | |
| MALREKB05JG447D00K | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JG447D00K.pdf | |
| 100YXF470MEFC16X31.5 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 100YXF470MEFC16X31.5.pdf | |
| E80D350VNN272AQ25T | CAP ALUM 2700UF 35V RADIAL | E80D350VNN272AQ25T.pdf | |
| LGY2Z561MELB | 560µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2Z561MELB.pdf | |
| B43510C5108M87 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510C5108M87.pdf |