| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT360K is new and unused, you can buy RMCP2010FT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT360K.
| LNX2H102MSEF | 1000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2H102MSEF.pdf | |
| 50MS53.3MEFC4X5 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS53.3MEFC4X5.pdf | |
| MAL203854332E3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203854332E3.pdf | |
| UBX2A560MPL | 56µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2A560MPL.pdf | |
| EKMS421VSN221MP45S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN221MP45S.pdf | |
| B43504A227M7 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A227M7.pdf | |
| B43508A5337M80 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5337M80.pdf | |
| B43305E2188M80 | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 70 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305E2188M80.pdf | |
| B43508A9687M80 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9687M80.pdf | |
| 36D713G025DF2A | 71000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D713G025DF2A.pdf | |
| ECO-S1VP333EA | 33000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 18 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1VP333EA.pdf | |
| CC1210MKX5R5BB476 | 47µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CC1210MKX5R5BB476.pdf | |
| CGA5L2X8R1H334M160AA | 0.33µF 50V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X8R1H334M160AA.pdf | |
| CLLC1AX7S0G225M050AC | 2.2µF 4V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CLLC1AX7S0G225M050AC.pdf | |
| UMK063CH470JT-F | 47pF 50V Ceramic Capacitor CH 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | UMK063CH470JT-F.pdf |