| Manufacturer Part Number: | RMCP2010FT634K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 634K OHM 1% 1W 2010 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCP2010FT634K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCP2010FT634K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 634k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 1W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2010 | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCP2010FT634K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCP2010FT634K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCP2010FT634K is new and unused, you can buy RMCP2010FT634K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCP2010FT634K.
| URS1J470MPD1TD | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1J470MPD1TD.pdf | |
| UHD1V182MHD | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHD1V182MHD.pdf | |
| EGPD630ELL751MK30H | 750µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 42 mOhm | EGPD630ELL751MK30H.pdf | |
| EMVA201ARA220MKE0S | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA201ARA220MKE0S.pdf | |
| SLP223M016C4P3 | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP223M016C4P3.pdf | |
| B41252A6828M | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A6828M.pdf | |
| B43601F2128M82 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 75 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2128M82.pdf | |
| B43508A2228M62 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 55 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2228M62.pdf | |
| MAL250014122E3 | 1200µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 90 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250014122E3.pdf | |
| E36D201MLS103TEA5M | 10000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D201MLS103TEA5M.pdf | |
| LXZ6.3VB562M16X20LL | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXZ6.3VB562M16X20LL.pdf | |
| SLPX122M200E7P3 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX122M200E7P3.pdf | |
| C1608X7S0J475K080AC | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X7S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7S0J475K080AC.pdf | |
| C3216X7R1H224M115AA | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R1H224M115AA.pdf | |
| CL21B224KCFSNWE | 0.22µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B224KCFSNWE.pdf |