| Manufacturer Part Number: | RNCF0603BKE191K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 191K OHM 0.1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF0603BKE191K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF0603BKE191K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 191k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF0603BKE191K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF0603BKE191K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF0603BKE191K is new and unused, you can buy RNCF0603BKE191K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF0603BKE191K.
| EMVY630ARA680MKE0S | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY630ARA680MKE0S.pdf | |
| LGN2E331MELY35 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E331MELY35.pdf | |
| 35ZLS470MEFC10X16 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 35ZLS470MEFC10X16.pdf | |
| EKYB630ELL820MH15D | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYB630ELL820MH15D.pdf | |
| B41554E9228Q | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 57 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 125°C | B41554E9228Q.pdf | |
| UPJ1E181MPD1TD | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1E181MPD1TD.pdf | |
| UPW1E471MPD6TD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1E471MPD6TD.pdf | |
| LGN2V151MELZ30 | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2V151MELZ30.pdf | |
| 35ZLG680MEFC12.5X20 | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35ZLG680MEFC12.5X20.pdf | |
| MAL204858102E3 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL204858102E3.pdf | |
| 500D567M050EH2A | 560µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D567M050EH2A.pdf | |
| 380LX151M350H032 | 150µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX151M350H032.pdf | |
| 400SXG120MEFCSN25X25 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 400SXG120MEFCSN25X25.pdf | |
| EKMM251VNN821MR40T | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM251VNN821MR40T.pdf | |
| 672D476H200FV3J | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D476H200FV3J.pdf |