| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BKC750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BKC750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BKC750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BKC750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BKC750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BKC750K is new and unused, you can buy RNCF1206BKC750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BKC750K.
| SLPX682M100H9P3 | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 39 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX682M100H9P3.pdf | |
| UKL2A0R1MDD1TA | 0.1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A0R1MDD1TA.pdf | |
| UMW1H0R1MDD | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H0R1MDD.pdf | |
| USV1HR47MFD1TE | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | USV1HR47MFD1TE.pdf | |
| EKZE101ETD101MK16S | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE101ETD101MK16S.pdf | |
| 515D108M025DG6CE3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D108M025DG6CE3.pdf | |
| EKMH201VSN471MQ30S | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN471MQ30S.pdf | |
| MLP133M016EK0D | 13000µF 16V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP133M016EK0D.pdf | |
| MVY16VC22RME55TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVY16VC22RME55TP.pdf | |
| B41041A4227M | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A4227M.pdf | |
| C1210C104KCRACTU | 0.10µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C104KCRACTU.pdf | |
| S821K29X7RN63L6R | 820pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | S821K29X7RN63L6R.pdf | |
| C0805C561K5GACTU | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C561K5GACTU.pdf | |
| C0805C152KCRACTU | 1500pF 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C152KCRACTU.pdf | |
| RCE5C1H9R0D0DBH03A | 9pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H9R0D0DBH03A.pdf |