| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BKE104K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 104K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BKE104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BKE104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 104k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BKE104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BKE104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BKE104K is new and unused, you can buy RNCF1206BKE104K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BKE104K.
| UVK1E103MHD | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E103MHD.pdf | |
| ECE-A1EN470UI | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1EN470UI.pdf | |
| UFW1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1V221MPD.pdf | |
| B41821A9476M | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A9476M.pdf | |
| MALREKA05DC347E00K | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DC347E00K.pdf | |
| 516D476M050LM6AE3 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D476M050LM6AE3.pdf | |
| B43501A5686M62 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5686M62.pdf | |
| B43601B2108M80 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B2108M80.pdf | |
| EKMS3B1VSN561MR35S | 560µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS3B1VSN561MR35S.pdf | |
| MAL209675182E3 | 1800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 143 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL209675182E3.pdf | |
| CGS481T350R2L | 480µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 206 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS481T350R2L.pdf | |
| C1608NP01H472J080AA | 4700pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608NP01H472J080AA.pdf | |
| UMK107BBJ225KA-T | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | UMK107BBJ225KA-T.pdf | |
| VJ1812Y103KXGAT | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | VJ1812Y103KXGAT.pdf | |
| C3216C0G2A333K160AA | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G2A333K160AA.pdf |