| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BKE511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BKE511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BKE511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BKE511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BKE511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BKE511K is new and unused, you can buy RNCF1206BKE511K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BKE511K.
| 10TZV220M6.3X8 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 10TZV220M6.3X8.pdf | |
| LQS2G391MELC30 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2G391MELC30.pdf | |
| 860010681031 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010681031.pdf | |
| 475SMH050M | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 42.33 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 475SMH050M.pdf | |
| 10MS7220MEFC6.3X7 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS7220MEFC6.3X7.pdf | |
| UHV1E222MHD6 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1E222MHD6.pdf | |
| MAL214836332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214836332E3.pdf | |
| 200HXG680MEFCSN22X45 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 200HXG680MEFCSN22X45.pdf | |
| MAL205926221E3 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 930 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL205926221E3.pdf | |
| E36D400LPN582UA79N | 5800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400LPN582UA79N.pdf | |
| B41828A7108M | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A7108M.pdf | |
| GRM188R71H562KA01D | 5600pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H562KA01D.pdf | |
| C2012JB1V106K125AC | 10µF 35V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1V106K125AC.pdf | |
| C2012X7R2E332K085AA | 3300pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X7R2E332K085AA.pdf | |
| C0805C682K1RACTU | 6800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C682K1RACTU.pdf |