| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BTE100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BTE100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BTE100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BTE100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BTE100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BTE100K is new and unused, you can buy RNCF1206BTE100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BTE100K.
| UUX1H101MNL1GS | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUX1H101MNL1GS.pdf | |
| LAQ2P561MELC30 | 560µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2P561MELC30.pdf | |
| ECE-V1EA221UP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | ECE-V1EA221UP.pdf | |
| UKW1C682MHD | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1C682MHD.pdf | |
| UPS1V220MDD1TA | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1V220MDD1TA.pdf | |
| USA1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1E470MDD.pdf | |
| 157KXM035M | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.3263 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 157KXM035M.pdf | |
| MAL201336228E3 | 2.2µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201336228E3.pdf | |
| MALREKA00DD310LG0K | 100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.06 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DD310LG0K.pdf | |
| 30D337M010CB2A | 330µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D337M010CB2A.pdf | |
| B41690A5298Q9 | 2900µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 60 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A5298Q9.pdf | |
| MAL214699711E3 | 330µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2500 Hrs @ 125°C | MAL214699711E3.pdf | |
| EKMT421VSN221MP45S | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMT421VSN221MP45S.pdf | |
| CGS104U075X5L | 100000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS104U075X5L.pdf | |
| EEV-FK1E221GP | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1E221GP.pdf |