| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BTE274K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BTE274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BTE274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BTE274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BTE274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BTE274K is new and unused, you can buy RNCF1206BTE274K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BTE274K.
| EEU-FR1A152B | 1500µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A152B.pdf | |
| LNC2V332MSEG | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2V332MSEG.pdf | |
| UCM0J222MNL1GS | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM0J222MNL1GS.pdf | |
| 50PX47MEFC6.3X11 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50PX47MEFC6.3X11.pdf | |
| 10TWL100KEFC10X16 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10TWL100KEFC10X16.pdf | |
| 380LX221M160H202 | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX221M160H202.pdf | |
| B43501B5686M87 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.95 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B5686M87.pdf | |
| E81D501VNN221MA35T | CAP ALUM 220UF 500V RADIAL | E81D501VNN221MA35T.pdf | |
| B41605A258M9 | 2500µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 31 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A258M9.pdf | |
| B43501A9477M82 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A9477M82.pdf | |
| B43510B5158M87 | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 75 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B5158M87.pdf | |
| B43584A9398M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584A9398M.pdf | |
| B43564A5109M7 | 10000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A5109M7.pdf | |
| UPW1C820MDH | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C820MDH.pdf | |
| MVE10VE332MM17TR | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 191 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MVE10VE332MM17TR.pdf |