| Manufacturer Part Number: | RNCF1206BTE316K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCF1206BTE316K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCF1206BTE316K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCF1206BTE316K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCF1206BTE316K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCF1206BTE316K is new and unused, you can buy RNCF1206BTE316K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCF1206BTE316K.
| SLPX103M050E7P3 | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 46 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX103M050E7P3.pdf | |
| TVX1E100MAD1LS | 10µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1E100MAD1LS.pdf | |
| RFS-6V330ME3#5 | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-6V330ME3#5.pdf | |
| 108TTA100M | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 332 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 108TTA100M.pdf | |
| LGX2E681MELZ50 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGX2E681MELZ50.pdf | |
| B43504F2158M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504F2158M.pdf | |
| UPW0J561MPD1TD | 560µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW0J561MPD1TD.pdf | |
| UPJ0J332MHD1TO | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ0J332MHD1TO.pdf | |
| EEU-TA1V102S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1V102S.pdf | |
| 6.3MS547MEFCT55X5 | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS547MEFCT55X5.pdf | |
| MALREKE00DE410D00K | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 212 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00DE410D00K.pdf | |
| B41858E8687M9 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 96 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858E8687M9.pdf | |
| ELXV101ELL471ML40S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV101ELL471ML40S.pdf | |
| SLPX181M420A7P3 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.11 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX181M420A7P3.pdf | |
| B43501E157M2 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 880 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501E157M2.pdf |