| Manufacturer Part Number: | RNCS0603BKE147K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 147K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCS0603BKE147K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCS0603BKE147K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNCS Series Passivated Thin Film Resistors | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 147k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCS0603BKE147K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCS0603BKE147K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCS0603BKE147K is new and unused, you can buy RNCS0603BKE147K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCS0603BKE147K.
| URZ1V221MPD1TD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1V221MPD1TD.pdf | |
| URS1C101MDD1TD | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1C101MDD1TD.pdf | |
| UVZ2W220MHD1TN | 22µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2W220MHD1TN.pdf | |
| 380LX561M200K012 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX561M200K012.pdf | |
| EEU-FM1V152L | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1V152L.pdf | |
| MAL203678229E3 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203678229E3.pdf | |
| UCS2C470MPD | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UCS2C470MPD.pdf | |
| B43858A4685M | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A4685M.pdf | |
| B41866C5128M000 | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 89 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C5128M000.pdf | |
| 688SAK010M | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 688SAK010M.pdf | |
| LGY2W390MELZ | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2W390MELZ.pdf | |
| B41692A5508Q7 | 5000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 37 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A5508Q7.pdf | |
| MAL212365109 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 28 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212365109.pdf | |
| 601D277F200JP3 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 601D277F200JP3.pdf | |
| CGS742T250X3L | 7400µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS742T250X3L.pdf |