| Manufacturer Part Number: | RNCS0603BKE182K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCS0603BKE182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCS0603BKE182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNCS Series Passivated Thin Film Resistors | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCS0603BKE182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCS0603BKE182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCS0603BKE182K is new and unused, you can buy RNCS0603BKE182K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCS0603BKE182K.
| ESMQ251VSN152MR50S | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ251VSN152MR50S.pdf | |
| 860020380028 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020380028.pdf | |
| UPV1V820MGD1TD | 82µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1V820MGD1TD.pdf | |
| UPJ1V122MHD6TN | 1200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V122MHD6TN.pdf | |
| EKMG350ETD470ME11D | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ETD470ME11D.pdf | |
| 108SVL6R3MGW | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 530 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 108SVL6R3MGW.pdf | |
| ELXV100ELL102MK15S | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can | ELXV100ELL102MK15S.pdf | |
| MALREKA05FE422E00K | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05FE422E00K.pdf | |
| 380LX101M350H022 | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.99 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX101M350H022.pdf | |
| B43505E2227M7 | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505E2227M7.pdf | |
| B41231A6129M | 12000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231A6129M.pdf | |
| B43540A9337M87 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9337M87.pdf | |
| E74D400LPN302UA54M | CAP ALUM 3000UF 40V SCREW | E74D400LPN302UA54M.pdf | |
| CGS133U030R4C | 13000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 18 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS133U030R4C.pdf | |
| MVA50VC22RMF55TP | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.041 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | MVA50VC22RMF55TP.pdf |