| Manufacturer Part Number: | RNCS0805BKE100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCS0805BKE100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCS0805BKE100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNCS Series Passivated Thin Film Resistors | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNCS Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Anti-Corrosive, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCS0805BKE100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCS0805BKE100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCS0805BKE100K is new and unused, you can buy RNCS0805BKE100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCS0805BKE100K.
| UPW1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A470MDD.pdf | |
| UPW1J391MHD | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1J391MHD.pdf | |
| 381LQ681M200J032 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ681M200J032.pdf | |
| UHW1C332MHD | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1C332MHD.pdf | |
| 516D228M016PS6AE3 | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D228M016PS6AE3.pdf | |
| LGJ2G101MELA20 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2G101MELA20.pdf | |
| MALIEYH07AV512D02K | 12000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 48 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AV512D02K.pdf | |
| 380LQ822M050J032 | SNAPMOUNTS | 380LQ822M050J032.pdf | |
| MALIEYH07AB415L02K | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 183 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07AB415L02K.pdf | |
| B43305B9397M | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 350 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B9397M.pdf | |
| B43305A9477M62 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9477M62.pdf | |
| B43501A3477M7 | 470µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3477M7.pdf | |
| E37X401CPN123MEM9M | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X401CPN123MEM9M.pdf | |
| ECE-A1VKG330 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECE-A1VKG330.pdf | |
| GRM32ER71A226KE20L | 22µF 10V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32ER71A226KE20L.pdf |