| Manufacturer Part Number: | RNCS0805BKE200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCS0805BKE200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCS0805BKE200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNCS Series Passivated Thin Film Resistors | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RNCS Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Anti-Corrosive, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCS0805BKE200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCS0805BKE200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCS0805BKE200K is new and unused, you can buy RNCS0805BKE200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCS0805BKE200K.
| MAL214251102E3 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214251102E3.pdf | |
| EEV-EB2C101M | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2C101M.pdf | |
| UFW1E102MPD1TD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1E102MPD1TD.pdf | |
| UBC1E102MNS1MS | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1E102MNS1MS.pdf | |
| 865250449006 | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250449006.pdf | |
| MAL213838479E3 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.4 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL213838479E3.pdf | |
| UKL1E680MPDANATD | 68µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E680MPDANATD.pdf | |
| ESMQ101ELL4R7ME11D | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ101ELL4R7ME11D.pdf | |
| 250PK22MEFC10X16 | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 250PK22MEFC10X16.pdf | |
| MAL214856681E3 | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214856681E3.pdf | |
| MALREKV00DE210XG0K | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00DE210XG0K.pdf | |
| MAL215773391E3 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 610 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215773391E3.pdf | |
| MAL215987151E3 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.2 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215987151E3.pdf | |
| CC0402JRNPO9BN330 | 33pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402JRNPO9BN330.pdf | |
| C4532C0G1H473J160KA | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532C0G1H473J160KA.pdf |