| Manufacturer Part Number: | RNCS1206BKE150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 0.1% 1/8W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNCS1206BKE150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNCS1206BKE150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | RNCS Series Passivated Thin Film Resistors | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNCS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNCS1206BKE150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNCS1206BKE150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNCS1206BKE150K is new and unused, you can buy RNCS1206BKE150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNCS1206BKE150K.
| EEU-EB2D220 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2D220.pdf | |
| ELXY160ELL122MK20S | 1200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY160ELL122MK20S.pdf | |
| USR1A101MDD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1A101MDD.pdf | |
| ECA-2EHG3R3 | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-2EHG3R3.pdf | |
| TVX1J100MAD | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX1J100MAD.pdf | |
| UMA1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA1C470MDD1TE.pdf | |
| 6.3MS5330MEFC8X5 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 6.3MS5330MEFC8X5.pdf | |
| UMW1E330MDD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1E330MDD.pdf | |
| MALIEYH07LB522C02K | 22000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 37 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LB522C02K.pdf | |
| ESMH401VSN221MQ40W | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MQ40W.pdf | |
| B43601F2687M | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2687M.pdf | |
| B43254A9477M | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A9477M.pdf | |
| 53D652G010JJ6 | 6500µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D652G010JJ6.pdf | |
| 139R422M045AA2B | ALUM-SCREW TERMINAL | 139R422M045AA2B.pdf | |
| GRM033R71A682KA01D | 6800pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM033R71A682KA01D.pdf |