| Manufacturer Part Number: | RR0816P-2610-B-T5-41A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-2610-B-T5-41A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-2610-B-T5-41A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 261 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-2610-B-T5-41A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-2610-B-T5-41A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-2610-B-T5-41A is new and unused, you can buy RR0816P-2610-B-T5-41A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-2610-B-T5-41A.
| UDB1H680MRM | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UDB1H680MRM.pdf | |
| 25ZL47MEFCT15X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 25ZL47MEFCT15X11.pdf | |
| UPW1V470MED1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1V470MED1TA.pdf | |
| 63ZLH180MEFCT810X16 | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH180MEFCT810X16.pdf | |
| B43858A4685M | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A4685M.pdf | |
| 380LX221M350H042 | SNAPMOUNTS | 380LX221M350H042.pdf | |
| 381LX183M010H042 | 18000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX183M010H042.pdf | |
| ESMH201VNN561MR25T | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH201VNN561MR25T.pdf | |
| B43640B9477M067 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 220 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C | B43640B9477M067.pdf | |
| MAL215616183E3 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215616183E3.pdf | |
| B43510A6477M7 | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 250 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A6477M7.pdf | |
| B41570E5339Q | 33000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570E5339Q.pdf | |
| 36DX114F025DF2A | 110000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX114F025DF2A.pdf | |
| KMG10VB472M12X25LL | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 106 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG10VB472M12X25LL.pdf | |
| 16PK1000M10X12.5 | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16PK1000M10X12.5.pdf |