| Manufacturer Part Number: | RR0816P-2740-D-43A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-2740-D-43A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-2740-D-43A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-2740-D-43A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-2740-D-43A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-2740-D-43A is new and unused, you can buy RR0816P-2740-D-43A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-2740-D-43A.
| EKZN800ELL270MF11D | 27µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZN800ELL270MF11D.pdf | |
| EEE-TP1C101AP | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TP1C101AP.pdf | |
| 400MXC56MEFCSN20X25 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXC56MEFCSN20X25.pdf | |
| MAL211918101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1.3 Ohm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211918101E3.pdf | |
| LP223M025E4P3 | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 105°C | LP223M025E4P3.pdf | |
| B43508B2128M82 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B2128M82.pdf | |
| E36D401LPN222TE92N | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D401LPN222TE92N.pdf | |
| 600D187G015DE5 | 180µF 15V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D187G015DE5.pdf | |
| 382LX184M025B102V | 180000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX184M025B102V.pdf | |
| UPW0J562MHH6 | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW0J562MHH6.pdf | |
| EET-UQ2G221HA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 904 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2G221HA.pdf | |
| C1608C0G1E472J080AA | 4700pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1E472J080AA.pdf | |
| VJ1812Y683KXEAT | 0.068µF 500V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | VJ1812Y683KXEAT.pdf | |
| GRJ21BR72A473KE01L | 0.047µF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRJ21BR72A473KE01L.pdf | |
| C2012NP02W331J060AA | 330pF 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012NP02W331J060AA.pdf |