| Manufacturer Part Number: | RR0816P-3650-D-55A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 365 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-3650-D-55A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-3650-D-55A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 365 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-3650-D-55A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-3650-D-55A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-3650-D-55A is new and unused, you can buy RR0816P-3650-D-55A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-3650-D-55A.
| ESMH250VSN223MQ50T | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH250VSN223MQ50T.pdf | |
| EXV476M016A9GAA | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EXV476M016A9GAA.pdf | |
| UZP1HR33MCL1GB | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UZP1HR33MCL1GB.pdf | |
| LGY1V103MELB35 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1V103MELB35.pdf | |
| UPJ1E182MHD | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1E182MHD.pdf | |
| ECE-A1VN101U | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECE-A1VN101U.pdf | |
| EKMG630EC3220ME11D | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630EC3220ME11D.pdf | |
| EMLA350ADA221MHA0G | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EMLA350ADA221MHA0G.pdf | |
| EEU-FC1A472B | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1A472B.pdf | |
| SLPX391M180A1P3 | 390µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX391M180A1P3.pdf | |
| AFK688M06P44T-F | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 35 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK688M06P44T-F.pdf | |
| 400SAW120MEFCGC18X40 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SAW120MEFCGC18X40.pdf | |
| 420BXW180MEFC18X45 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW180MEFC18X45.pdf | |
| EKMR401VSN271MR25S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMR401VSN271MR25S.pdf | |
| ELXM451VSN221MR40S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN221MR40S.pdf |