| Manufacturer Part Number: | RR0816P-4020-B-T5-59A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-4020-B-T5-59A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-4020-B-T5-59A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 402 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-4020-B-T5-59A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-4020-B-T5-59A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-4020-B-T5-59A is new and unused, you can buy RR0816P-4020-B-T5-59A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-4020-B-T5-59A.
| UFG2A4R7MDM1TD | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG2A4R7MDM1TD.pdf | |
| LGW2W121MELA30 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W121MELA30.pdf | |
| EEE-1EA4R7AR | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1EA4R7AR.pdf | |
| ULD2E2R2MED1TD | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2E2R2MED1TD.pdf | |
| SK331M035ST | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK331M035ST.pdf | |
| E36D201LPN152TA79M | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 84 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN152TA79M.pdf | |
| B43821F9226M | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.4 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | B43821F9226M.pdf | |
| UPW1A220MDD6TP | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A220MDD6TP.pdf | |
| UHE1V560MED1TA | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHE1V560MED1TA.pdf | |
| UMV0J470MFD | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV0J470MFD.pdf | |
| MAL213631331E3 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL213631331E3.pdf | |
| 516D476M200PS6AE3 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D476M200PS6AE3.pdf | |
| 420BXW47MEFC12.5X30 | 47µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW47MEFC12.5X30.pdf | |
| MALREKE00KL422H00K | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 84 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE00KL422H00K.pdf | |
| SK222M050ST | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 140 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK222M050ST.pdf |