| Manufacturer Part Number: | RR0816P-4750-B-T5-66A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-4750-B-T5-66A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-4750-B-T5-66A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 475 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-4750-B-T5-66A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-4750-B-T5-66A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-4750-B-T5-66A is new and unused, you can buy RR0816P-4750-B-T5-66A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-4750-B-T5-66A.
| EEU-FM1E102 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E102.pdf | |
| ETXH251VSN102MA45S | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH251VSN102MA45S.pdf | |
| URZ1C222MHD1TN | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1C222MHD1TN.pdf | |
| 50MS73.3MEFCT54X7 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 50MS73.3MEFCT54X7.pdf | |
| UPS1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H2R2MDD1TA.pdf | |
| UPS2ER47MED1TA | 0.47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS2ER47MED1TA.pdf | |
| UHD1C331MPD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UHD1C331MPD.pdf | |
| 517D106M016JA6AE3 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D106M016JA6AE3.pdf | |
| 380LX181M315H032 | 180µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.105 Ohm 3000 Hrs @ 85°C | 380LX181M315H032.pdf | |
| 100MXC3300MEFCSN35X40 | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 100MXC3300MEFCSN35X40.pdf | |
| 381LQ102M250K052 | SNAPMOUNTS | 381LQ102M250K052.pdf | |
| E36D500HPN223MA79M | 22000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16.8 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN223MA79M.pdf | |
| MAL209524681E3 | 680µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 163 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209524681E3.pdf | |
| EKMT451VSN561MA50S | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMT451VSN561MA50S.pdf | |
| B43511C9158M80 | 1500µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C9158M80.pdf |