| Manufacturer Part Number: | RR0816P-4990-B-T5-68A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-4990-B-T5-68A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-4990-B-T5-68A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 499 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-4990-B-T5-68A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-4990-B-T5-68A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-4990-B-T5-68A is new and unused, you can buy RR0816P-4990-B-T5-68A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-4990-B-T5-68A.
| EEE-FT1E470AR | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 360 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1E470AR.pdf | |
| UKL2AR33MDD1TD | 0.33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR33MDD1TD.pdf | |
| LGUW6181MELB | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGUW6181MELB.pdf | |
| URS0J331MDD1TD | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J331MDD1TD.pdf | |
| LQR2G822MSEJ | 8200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2G822MSEJ.pdf | |
| 865090149007 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090149007.pdf | |
| UPS1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1V222MHD.pdf | |
| MALREKB00BA310FL0K | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.86 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA310FL0K.pdf | |
| ULD2D3R3MED | 3.3µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2D3R3MED.pdf | |
| MAL203023689E3 | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.86 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203023689E3.pdf | |
| MAL213639339E3 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | MAL213639339E3.pdf | |
| MALREKA05JG310N00K | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05JG310N00K.pdf | |
| TVA1175.2 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1175.2.pdf | |
| B43642E2827M000 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43642E2827M000.pdf | |
| LKX2W221MESB35 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2W221MESB35.pdf |