| Manufacturer Part Number: | RR0816P-5490-B-T5-72A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-5490-B-T5-72A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-5490-B-T5-72A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 549 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-5490-B-T5-72A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-5490-B-T5-72A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-5490-B-T5-72A is new and unused, you can buy RR0816P-5490-B-T5-72A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-5490-B-T5-72A.
| LGG2P821MELZ50 | 820µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P821MELZ50.pdf | |
| E37F351CPN562MDD0M | 5600µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F351CPN562MDD0M.pdf | |
| 861111483007 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 861111483007.pdf | |
| CGS483U050X4C | 48000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS483U050X4C.pdf | |
| 686KFM200M | ELECTROLYTIC | 686KFM200M.pdf | |
| TVA1442.1-E3 | 20µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1442.1-E3.pdf | |
| ESMQ201VSN821MP40S | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ201VSN821MP40S.pdf | |
| EET-UQ2V471CA | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2V471CA.pdf | |
| MAL210455472E3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210455472E3.pdf | |
| B43750A9398M3 | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A9398M3.pdf | |
| CGB2A3X5R0G105K033BB | 1µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGB2A3X5R0G105K033BB.pdf | |
| 250R05L200GV4T | 20pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L200GV4T.pdf | |
| FG18X7R2A102KNT06 | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG18X7R2A102KNT06.pdf | |
| C0603C102J5RALTU | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C102J5RALTU.pdf | |
| C1608X7R2A332M080AA | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R2A332M080AA.pdf |