| Manufacturer Part Number: | RR0816P-5620-B-T5-73A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-5620-B-T5-73A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-5620-B-T5-73A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 562 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-5620-B-T5-73A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-5620-B-T5-73A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-5620-B-T5-73A is new and unused, you can buy RR0816P-5620-B-T5-73A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-5620-B-T5-73A.
| LGN2G121MELY35 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G121MELY35.pdf | |
| LGW2D122MELA50 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2D122MELA50.pdf | |
| B41821A8477M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8477M.pdf | |
| CGS563U050X3L | 56000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS563U050X3L.pdf | |
| EKZN6R3ELL123MM25S | 12000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN6R3ELL123MM25S.pdf | |
| LGW2W271MELC30 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2W271MELC30.pdf | |
| LNC2H332MSEH | 3300µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNC2H332MSEH.pdf | |
| UVP1H2R2MDD1TA | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1H2R2MDD1TA.pdf | |
| MAL214231086E3 | 1µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214231086E3.pdf | |
| UPJ1A681MPD | 680µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPJ1A681MPD.pdf | |
| B43896C2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 250 mOhm @ 10kHz 4000 Hrs @ 125°C | B43896C2476M.pdf | |
| B43255A5476M | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A5476M.pdf | |
| MAL214066222E3 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 125°C | MAL214066222E3.pdf | |
| 500D207M6R3CB5T | 200µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 500D207M6R3CB5T.pdf | |
| B43501D2337M | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 300 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501D2337M.pdf |