| Manufacturer Part Number: | RR0816P-6040-B-T5-76A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 604 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-6040-B-T5-76A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-6040-B-T5-76A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 604 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-6040-B-T5-76A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-6040-B-T5-76A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-6040-B-T5-76A is new and unused, you can buy RR0816P-6040-B-T5-76A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-6040-B-T5-76A.
| LGU2W121MELB | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2W121MELB.pdf | |
| UUJ2C330MNQ1MS | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2C330MNQ1MS.pdf | |
| USR1H100MDD1TP | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USR1H100MDD1TP.pdf | |
| UPS2A470MPD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2A470MPD.pdf | |
| 517D476M100CD6AE3 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D476M100CD6AE3.pdf | |
| MAL203037339E3 | 33µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.31 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203037339E3.pdf | |
| 686CKE400MKAG | ELECTROLYTIC | 686CKE400MKAG.pdf | |
| SEK221M160ST | 220µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SEK221M160ST.pdf | |
| MALIEYH07LA518B02K | 18000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 41 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALIEYH07LA518B02K.pdf | |
| 510DX397M063EK2D | 390µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 510DX397M063EK2D.pdf | |
| B41607A8128M8 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A8128M8.pdf | |
| B43501A2128M62 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 85 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A2128M62.pdf | |
| 53D461F200JP6 | 460µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can 379 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | 53D461F200JP6.pdf | |
| MAL250037822E3 | 8200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250037822E3.pdf | |
| UVR2V221MRA6 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2V221MRA6.pdf |