| Manufacturer Part Number: | RR0816P-6190-D-77A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 619 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-6190-D-77A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-6190-D-77A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 619 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-6190-D-77A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-6190-D-77A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-6190-D-77A is new and unused, you can buy RR0816P-6190-D-77A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-6190-D-77A.
| UVZ1E101MED1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E101MED1TD.pdf | |
| EKZN101ELL391ML25S | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN101ELL391ML25S.pdf | |
| UPW2V101MRD | 100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW2V101MRD.pdf | |
| LGU2C122MELC | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2C122MELC.pdf | |
| UWZ1V221MCL1GS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWZ1V221MCL1GS.pdf | |
| PEH205HA5100QU0 | 10000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 27 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C | PEH205HA5100QU0.pdf | |
| 860010580021 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010580021.pdf | |
| 10MS5100MEFCT56.3X5 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS5100MEFCT56.3X5.pdf | |
| EKY-500EBC101MHB5D | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-500EBC101MHB5D.pdf | |
| 10SLV33M5X6.1 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 10SLV33M5X6.1.pdf | |
| UCS2D220MPD | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UCS2D220MPD.pdf | |
| UPM1C821MPD | 820µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1C821MPD.pdf | |
| B41851A8477M | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 420 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A8477M.pdf | |
| ELXV6R3ELL562MK40S | 5600µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV6R3ELL562MK40S.pdf | |
| EKMQ451ELL470MLN3S | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ451ELL470MLN3S.pdf |