| Manufacturer Part Number: | RR0816P-6490-D-79A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 649 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-6490-D-79A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-6490-D-79A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 649 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-6490-D-79A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-6490-D-79A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-6490-D-79A is new and unused, you can buy RR0816P-6490-D-79A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-6490-D-79A.
| EEE-FC1E331AP | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-FC1E331AP.pdf | |
| UHW1H102MHD6 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1H102MHD6.pdf | |
| UVR2G220MHD1TN | 22µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2G220MHD1TN.pdf | |
| UPB2V121MHD | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2V121MHD.pdf | |
| UHV1A151MDD | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV1A151MDD.pdf | |
| UKL1A151KPDANATA | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A151KPDANATA.pdf | |
| 381LQ682M025H022 | SNAPMOUNTS | 381LQ682M025H022.pdf | |
| 516D228M035QS6AE3 | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D228M035QS6AE3.pdf | |
| MAL219816181E3 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 531 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219816181E3.pdf | |
| E82D800VSD273MB80T | CAP ALUM 27000UF 80V RADIAL | E82D800VSD273MB80T.pdf | |
| B43521C477M | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 320 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43521C477M.pdf | |
| 36D392G075BB2B | 3900µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D392G075BB2B.pdf | |
| MAL210227222E3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 55 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210227222E3.pdf | |
| KMQ250VS152M35X45T2 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ250VS152M35X45T2.pdf | |
| B41041A3686M | 68µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A3686M.pdf |