| Manufacturer Part Number: | RR0816P-8060-D-88A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17745 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 806 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-8060-D-88A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-8060-D-88A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 806 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-8060-D-88A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-8060-D-88A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-8060-D-88A is new and unused, you can buy RR0816P-8060-D-88A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-8060-D-88A.
| ECA-1VM101I | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1VM101I.pdf | |
| ESMR421VSN821MA45S | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN821MA45S.pdf | |
| EEU-EE2D680S | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2D680S.pdf | |
| UMT1V100MDD1TE | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1V100MDD1TE.pdf | |
| 250WXA22MEFC12.5X16 | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 250WXA22MEFC12.5X16.pdf | |
| 400KXW47MEFC12.5X30 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400KXW47MEFC12.5X30.pdf | |
| 380LQ472M063J032 | SNAPMOUNTS | 380LQ472M063J032.pdf | |
| ESMH401VNN680MQ20T | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3.656 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN680MQ20T.pdf | |
| MAL215947271E3 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 700 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215947271E3.pdf | |
| HVMLS473M5R0EB0D | 47000µF 5V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 30 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS473M5R0EB0D.pdf | |
| B43086F2106M | 10µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | B43086F2106M.pdf | |
| C0402C105K4PAC7867 | 1µF 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C105K4PAC7867.pdf | |
| C1206H102J5GAC7800 | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206H102J5GAC7800.pdf | |
| 1210Y6300103KJT | 10000pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 1210Y6300103KJT.pdf | |
| RDE5C1H390J0S1H03A | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H390J0S1H03A.pdf |