| Manufacturer Part Number: | RR0816P-8250-D-89A |
|---|---|
| Manufacturer: | Susumu |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 825 OHM 0.5% 1/16W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RR0816P-8250-D-89A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RR0816P-8250-D-89A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Intro to Thin Film Chip Resistors | |
| RoHS Information | Cert of RoHS Compliance | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RR Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Susumu | |
| Series | RR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 825 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.020" (0.50mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RR0816P-8250-D-89A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RR0816P-8250-D-89A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Susumu all series components. The condition of RR0816P-8250-D-89A is new and unused, you can buy RR0816P-8250-D-89A Susumu with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RR0816P-8250-D-89A.
| EEU-FC1E102 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E102.pdf | |
| EKZE350ELL152MK35S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE350ELL152MK35S.pdf | |
| UVZ2G4R7MPD | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2G4R7MPD.pdf | |
| EEE-FK2A151AM | 150µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK2A151AM.pdf | |
| ESMG161ELL331MMP1S | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG161ELL331MMP1S.pdf | |
| 35NA47MEFC6.3X11 | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35NA47MEFC6.3X11.pdf | |
| UVZ2E3R3MPD1TA | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2E3R3MPD1TA.pdf | |
| SK471M6R3ST | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 620 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | SK471M6R3ST.pdf | |
| 516D107M016LM7BE3 | 100µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D107M016LM7BE3.pdf | |
| B43858C4226M | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858C4226M.pdf | |
| UBX1A471MPL | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1A471MPL.pdf | |
| UAQ2G330MHD6 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UAQ2G330MHD6.pdf | |
| SLPX681M220C7P3 | 680µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 293 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX681M220C7P3.pdf | |
| 688LBB035M2DC | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60.95 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 688LBB035M2DC.pdf | |
| EKMQ201VNN102MR30W | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ201VNN102MR30W.pdf |