| Manufacturer Part Number: | UWJ1C330MCL1GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Nichicon |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UWJ1C330MCL1GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UWJ1C330MCL1GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | WJ Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Series | UWJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 33µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 49mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - SMD | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UWJ1C330MCL1GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UWJ1C330MCL1GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Nichicon all series components. The condition of UWJ1C330MCL1GB is new and unused, you can buy UWJ1C330MCL1GB Nichicon with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UWJ1C330MCL1GB.
| B41456B5479M | 47000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B5479M.pdf | |
| EEU-FC1C681B | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1C681B.pdf | |
| URS0J103MHD | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS0J103MHD.pdf | |
| B43231B4187M | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231B4187M.pdf | |
| ESMH451VSN221MR40S | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VSN221MR40S.pdf | |
| B41605A7308M2 | 3000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 31 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7308M2.pdf | |
| UWT1V221MNR1GS | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1V221MNR1GS.pdf | |
| MVA35VE222MM22TR | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 181 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MVA35VE222MM22TR.pdf | |
| GRM1885C2A470JA01D | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A470JA01D.pdf | |
| CGA3E2X8R2A222K080AD | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X8R2A222K080AD.pdf | |
| CGA6L1X7T2J104M160AE | 0.10µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6L1X7T2J104M160AE.pdf | |
| C0402JB0G222M020BC | 2200pF 4V Ceramic Capacitor JB 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402JB0G222M020BC.pdf | |
| C1005JB1H473K050BB | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB1H473K050BB.pdf | |
| FG28C0G1H103JNT06 | 10000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FG28C0G1H103JNT06.pdf | |
| RCE5C2A102J0DBH03A | 1000pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C2A102J0DBH03A.pdf |