| Manufacturer Part Number: | UZE1H3R3MCL1GB |
|---|---|
| Manufacturer: | Nichicon |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UZE1H3R3MCL1GB Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UZE1H3R3MCL1GB | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ZE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Nichicon | |
| Series | ZE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3.3µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Bi-Polar | |
| Applications | - | |
| Ripple Current | 17mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.156" (3.95mm) | |
| Surface Mount Land Size | 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Radial, Can - SMD | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UZE1H3R3MCL1GB | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UZE1H3R3MCL1GB is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Nichicon all series components. The condition of UZE1H3R3MCL1GB is new and unused, you can buy UZE1H3R3MCL1GB Nichicon with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UZE1H3R3MCL1GB.
| EEE-FT1C221AP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FT1C221AP.pdf | |
| UKW2A221MHD1TO | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A221MHD1TO.pdf | |
| EKY-101ELL471MLN3S | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-101ELL471MLN3S.pdf | |
| EEU-FC1V101B | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V101B.pdf | |
| UPJ1A821MPD | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1A821MPD.pdf | |
| EKMH350VNN562MQ30T | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 74 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH350VNN562MQ30T.pdf | |
| 400USC560MEFCSN35X40 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USC560MEFCSN35X40.pdf | |
| B43540B9477M67 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B9477M67.pdf | |
| E32D500HPN104MCE3N | 100000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5.6 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPN104MCE3N.pdf | |
| B43564E2688M | 6800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 32 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564E2688M.pdf | |
| HVMLS152M060EK0C | 1500µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack 106 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS152M060EK0C.pdf | |
| KMG200VB22RM10X20LL | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.068 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | KMG200VB22RM10X20LL.pdf | |
| LXY10VB682M16X35LL | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | LXY10VB682M16X35LL.pdf | |
| LXZ6.3VB222M10X25LL | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | LXZ6.3VB222M10X25LL.pdf | |
| B41002A6106M | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | B41002A6106M.pdf |