| Manufacturer Part Number: | WBR100-25A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.8 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR100-25A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR100-25A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.8 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 74mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.340" Dia x 0.760" L (8.64mm x 19.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR100-25A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR100-25A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR100-25A is new and unused, you can buy WBR100-25A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR100-25A.
| 380LX682M080A042 | 6800µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX682M080A042.pdf | |
| UPM1C271MPD1TA | 270µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1C271MPD1TA.pdf | |
| UKW1H101MPD | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H101MPD.pdf | |
| B41888D5108M | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 41 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888D5108M.pdf | |
| AFK228M10H32T-F | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK228M10H32T-F.pdf | |
| B43601A5826M67 | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.32 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A5826M67.pdf | |
| 567LBB250M2BH | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 296.05 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 567LBB250M2BH.pdf | |
| B43508A9337M87 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9337M87.pdf | |
| B43540A5277M87 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A5277M87.pdf | |
| MAL205753102E3 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205753102E3.pdf | |
| MAL210167683E3 | 68000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210167683E3.pdf | |
| UVR2A221MHA | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2A221MHA.pdf | |
| ECE-P2WA122HA | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 152 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-P2WA122HA.pdf | |
| KMQ200VS222M35X45T2 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ200VS222M35X45T2.pdf | |
| RDE5C1H151J0K1H03B | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C1H151J0K1H03B.pdf |