| Manufacturer Part Number: | WBR100-35A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR100-35A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR100-35A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.4 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 86mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 0.880" L (10.16mm x 22.35mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR100-35A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR100-35A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR100-35A is new and unused, you can buy WBR100-35A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR100-35A.
| EEE-FK1J151AQ | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1J151AQ.pdf | |
| 860160480036 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 860160480036.pdf | |
| UHV1C681MPD6TA | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV1C681MPD6TA.pdf | |
| MALREKA05DD322J00K | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05DD322J00K.pdf | |
| 278KXM025M | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 86 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 278KXM025M.pdf | |
| LGY2G560MELZ | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G560MELZ.pdf | |
| SLP181M420A4P3 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.843 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP181M420A4P3.pdf | |
| B43540B5337M80 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5337M80.pdf | |
| MAL212385479E3 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 5.9 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212385479E3.pdf | |
| KY50VB10RM5X11LL | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | KY50VB10RM5X11LL.pdf | |
| CGJ3E2X7R1C333K080AA | 0.033µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2X7R1C333K080AA.pdf | |
| 800B9R1BT500XT | 9.1pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | 800B9R1BT500XT.pdf | |
| CL02C050CO2GNNC | 5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | CL02C050CO2GNNC.pdf | |
| 1206Y5000472KST | 4700pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206Y5000472KST.pdf | |
| CEU4J2X7R1H683K125AE | 0.068µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CEU4J2X7R1H683K125AE.pdf |