| Manufacturer Part Number: | WBR1000-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 530 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR1000-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR1000-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 530 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 420mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.400" Dia x 1.320" L (10.16mm x 33.53mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR1000-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR1000-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR1000-16A is new and unused, you can buy WBR1000-16A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR1000-16A.
| EKYB630ELL102MK40S | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB630ELL102MK40S.pdf | |
| LGW2D152MELC35 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2D152MELC35.pdf | |
| EEV-EB2V220SM | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEV-EB2V220SM.pdf | |
| PEG226KG4120QE1 | 1200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 69 mOhm @ 100Hz 1500 Hrs @ 150°C | PEG226KG4120QE1.pdf | |
| ETXH251VSN182MB60S | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH251VSN182MB60S.pdf | |
| UPJ2E3R3MPD1TD | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2E3R3MPD1TD.pdf | |
| E37F351CPN682MF92M | 6800µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F351CPN682MF92M.pdf | |
| EEU-FC1H220H | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H220H.pdf | |
| UPM1K6R8MDD1TA | 6.8µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K6R8MDD1TA.pdf | |
| 335TMA250M | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can 100.477 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 335TMA250M.pdf | |
| MAL212025152E3 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 60 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212025152E3.pdf | |
| ELXM421VSN680MP30S | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM421VSN680MP30S.pdf | |
| SLP221M420E5P3 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M420E5P3.pdf | |
| NLW5-150 | 5µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 40 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW5-150.pdf | |
| MAL205048472E3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 45 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205048472E3.pdf |